Jak twierdzili prekursorzy współczesnej medycyny: Hipokrates i Galen, w organizmie człowieka krążą cztery podstawowe płyny: krew, żółć, śluz i czarna żółć. Istotą zachowania zdrowia jest utrzymanie równowagi między tymi życiodajnymi sokami, a jej zaburzenie miało powodować chorobę. Przewaga jednego z czynników znajduje odzwierciedlenie w temperamencie człowieka. Stąd uczeni wyróżniali temperament sangwiniczny, choleryczny, flegmatyczny i melancholiczny.

Izabela Chamczyk pożycza tej fizjologicznej alchemii na potrzeby malarstwa. Artystka przeszczepia ruch wewnętrznych płynów z ciała ludzkiego na płaszczyznę obrazu. Jej prace wybrzuszają się, falują, połyskują i spływają, napięte między tym co zastygłe i ustalone, a nieprzewidywalnością pulsującej materii. We wnętrzach wielu tych malarskich organizmów przelewa się “żywa” farba, a przekroczenie granic ich wytrzymałości, grozi - dosłownie - wybuchem albo zalaniem. W pracach Izabeli Chamczyk połączenie sfery fizjologicznej i psychicznej realizuje się całkowicie na gruncie malarskim. Artystka skutecznie operuje metaforą, która wyposaża jej obrazy i filmy w ich własną, całkowicie swoistą cielesność, wewnątrz której rozgrywają się emocjonalne przepływy, spiętrzenia i napięcia.

Po 12 miesiącach walki Izabela Chamczyk wróciła do pracowni. Malarstwo zawsze było najważniejsze. Nawet wtedy, gdy potrzebowała uciec, by nabrać do niego dystansu. Wystawa “Ustroje” jest pierwszym pokazem Chamczyk, skupiającym się całkowicie na jej pracach malarskich. Prezentowany film “Obsesje” również odwołuje się do dynamiki uczuć związanych z pracą nad obrazem. Artystka odsłania przed widzem myśli, emocje i stany towarzyszące malowaniu, aż do granic fizjologicznej prawdy, która pulsuje i tętni w jej pracach.

Małgorzata Garapich

 

 

 

 

Izabela Chamczyk -Rocznik ‘80. Studiowała malarstwo na ASP we Wrocławiu, otrzymała dyplom z wyróżnieniem w 2009r.  Studiowała także na ASP w Poznaniu w pracowni Dominika Lejmana w roku akademickim 2007/2008.
Malarka-performerka-
buntowniczka, tworzy sztukę procesualną, pracuje w wielu mediach nieustannie redefiniując ich granice, w ideę jej działań wpisane są emocje. Jej sztuka silnie oddziałuje na widza, wzbudza kontrowersje i dyskusje.Finalistka najbardziej prestiżowych konkursów takich jak: 10 konkurs im. E. Gepperta we Wrocławiu, 6 Treiennale Młodych w Orońsku czy konkurs Fundacji Vordemberge – Gildewart w MOCAK’u. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska”, oraz czasopisma Artluk dla Młodego Twórcy. Prace w kolekcji CSW w Toruniu i wielu kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą. Autorka wielu wystaw indywidalnych i uczestniczka kilkudziesięciu wystaw zbiorowych.W roku 2013 przeprowadziła kontrowersyjny projekt pt: WOJNA DWUNASTOMIESIĘCZNA, w ramach którego artystka zrealizowała 12 wystaw w 12 różnych miastach w 12 galeriach, czasem działając rebeli-ancko, więcej na wojnaizabelichamczyk.blogspot.com. Mieszka i pracuje w Warszawie.

 

 

 

 

 

Autor

Izabela Chamczyk

Linki

Wywiad z Izabelą Chamczyk

Izabela Chamczyk -oferta

 

Patroni medialni:

 

 

Data rozpoczęcia

Data zakończenia

2014-11-07

2014-11-28

Galeria ARTTRAKT

mieści się przy skrzyżowaniu ulicy Ofiar Oświęcimskich i Placu Solnego we Wrocławiu, w odbudowanej po wojnie części renesansowej kamienicy, należącej niegdyś do wrocławskiego patrycjusza Heinricha von Rybisha, notabene kolekcjonera dzieł sztuki.

Po wojnie, w mieszkaniu na pierwszym piętrze kamienicy mieszkał i pracował Eugeniusz Geppert- artysta malarz, założyciel i pierwszy rektor wrocławskiej PWSSP wraz z żoną Hanną Krzetucką- malarką, inicjatorką ogólnopolskiego Konkursu im. Eugeniusza Gepperta.

Adres:
ul. Ofiar Oświęcimskich 1/1
50-069 Wrocław
kom. 502581905
galeria@arttrakt.pl
Godziny otwarcia:
wtorek-piątek 12:00 - 18:00
sobota-11:00-15:00