Ostania prezentacja prac Ryszarda Góreckiego pt. Hope odbyła się w Galerii Arttrakt w 2014 roku. Aktualna wystawa pokazuje wybór prac artysty, powstałych na przestrzeni ostatnich 20 lat. Po części jeszcze dotychczas nie pokazywanych. Tytuł wystawy krytycznie odnosi się do obrazu "Praca 1", ale  również do upływu czasu. Bo praca artysty nigdy się nie kończy...

Wystawa poddaje tytułowe pojecie analizie, pokazując rożne ścieżki jego interpretacji. Praca okazuje się sposobem na osobiste przetrwanie oraz sposobem na przetrwanie idei zawartej w dziele sztuki.

Dzisiejsze realia, w których funkcjonuje artysta ulegają zmianom w coraz szybszym tempie. Krytyczna obserwacja i analiza tych zmian jest podstawowym elementem aktywności twórczej artysty. Łączącego w swej sztuce wielowątkowe inspiracje o modernistycznym rodowodzie z uproszczonymi formami powstałymi z niejednorodnych elementów. Charakterystyczna dla twórczości Ryszarda Góreckiego jest metoda artystycznego recyklingu, gdzie istniejące już znaki i formy pozbawione pierwotnego kontekstu, zaczynają nowe życie jak np. wprzęgniecie metod wizualizacji wiedzy w formie wypowiedzi malarskiej. Obrazy artysty wykorzystują nierzadko naukowe opisy, ilustracje i fotografie, które po ich deformacji staja się artystyczna interpretacja ich pierwotnej treści.

Ryszard Górecki zajmuje się światem obrazów bez wewnętrznej logiki i kontynuacji. Łączy abstrakcje z elementami rozpoznawalnymi oraz osobiste spostrzeżenia z ugruntowanymi znaczeniami, które nieprzypadkowo wymykają się jednoznacznej interpretacji. Charakterystyczne dla artysty jest dekonstruowanie języka i wskazywanie na jego płynność. Podobnie jak Derrida, Górecki otwiera pojęcia na grę subtelnych przesunięć i różnic w celu generowania nowych sensów.

Ryszard Gorecki

(ur. 1956 w Słubicach)

Artysta interdyscyplinarny, poruszający się pomiędzy malarstwem, sztuką obiektu i instalacją. Kurator wystaw i pedagog. Absolwent Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Zielonej Gorze (obecnie Uniwersytet Zielonogorski). W latach 1980-2002 stworzył i prowadził Galerię Prowincjonalną w Słubicach oraz Art in CP w Collegium Polonicum UAM. W latach 1998- 2005 był kuratorem programu polskiej sztuki wspołczesnej w Brandenburskim Muzeum Sztuki Wspołczesnej Cottbus- Frankfurt O. Laureat Paszportu Polityki. Kilkukrotny stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Fundacji Kultury w Berlinie.

Zainteresowany deformowaniem nauki oraz łączeniem kultury popularnej z naukami społecznymi, historią i metajęzykiem sztuki. Eksperymentuje z przedmiotami znalezionymi i produktami konsumenckimi. Mieszka w Berlinie.

Galeria Arttrakt

ul. Ofiar Oświęcimskich 1/1, Wrocław

18.02.2022-18.03.2022,

wernisaż 18.02, g. 19:00

kuratorka: Ida Smakosz-Hankiewicz

 

Patroni medialni: Artinfo.pl, Magazyn Format, Magazyn Szum

Autor

Ryszard Górecki

Linki

Data rozpoczęcia

Data zakończenia

Galeria ARTTRAKT

mieści się przy skrzyżowaniu ulicy Ofiar Oświęcimskich i Placu Solnego we Wrocławiu, w odbudowanej po wojnie części renesansowej kamienicy, należącej niegdyś do wrocławskiego patrycjusza Heinricha von Rybisha, notabene kolekcjonera dzieł sztuki.

Po wojnie, w mieszkaniu na pierwszym piętrze kamienicy mieszkał i pracował Eugeniusz Geppert- artysta malarz, założyciel i pierwszy rektor wrocławskiej PWSSP wraz z żoną Hanną Krzetucką- malarką, inicjatorką ogólnopolskiego Konkursu im. Eugeniusza Gepperta.

Adres:
ul. Ofiar Oświęcimskich 1/1
50-069 Wrocław
kom. 502581905
galeria@arttrakt.pl
Godziny otwarcia:
wtorek-piątek 12:00 - 18:00
sobota-11:00-15:00